Porady eksperta
Najczęściej zadawane pytania

Postaramy się przybliżyć Państwu temat najbardziej popularnych osłon okiennych, których jest na rynku wiele i nie zawsze od razu wiadomo, na który system się zdecydować planując zmianę wystroju wnętrza czy też urządzając nowe mieszkanie lub budując dom. Jeżeli chcemy być zadowoleni z użytkowania produktu, wybór ten powinien być poprzedzony analizą dostępnych rozwiązań i dobrze dopasowany nie tylko kolorystycznie, ale również pod kątem funkcjonalności i możliwości montażowych.

Żaluzje poziome aluminiowe 16 mm, 25 mm, 50 mm

To najpopularniejsza forma przysłaniania okien, kiedyś masowo wymieniana na rolety materiałowe, obecnie powracająca w ulepszonej formie. Wykonana ze stopu aluminium w nowym designie pozostaje najprostszą i przy okazji najtańszą barierą przed nasłonecznieniem. Żaluzje posiadają piórka o szerokości 16 mm, 25 mm i 50 mm w różnej gamie kolorystycznej, co daje możliwość dopasowania ich do każdego wnętrza. Żaluzje poziome możemy zamontować na dowolnym rodzaju okna (PVC, aluminium, drewno), do wnęki lub na ścianie dzięki odpowiednio dobranym wieszakom. Opcjonalne zastosowane prowadzenia żyłkowego sprawia, iż żaluzja pozostaje przy szybie nawet przy uchylonym oknie. Podstawową zaletą żaluzji poziomych jest dowolne ustawianie kąta nachylenia piór przez co sami określamy stopień zaciemnienia i widoczność. Żaluzje mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Żaluzje drewniane 25 i 50 mm

To oryginalna, stylowa i ekskluzywna forma dekoracji okna. Jest doskonałą osłoną przed słońcem. Dzięki bogatej kolorystyce znakomicie komponuje się we wnętrzach, w których przeważa stylistyka retro z dużą ilością drewna, ale również we wnętrzach nowoczesnych z zastosowaniem chromu i szkła. Sposób mocowania pozwala zamontować żaluzję bezpośrednio na skrzydle okna (inwazyjnie bądź bezinwazyjnie), jak również na ścianie. Płynną regulację zapewnia zastosowanie mechanizmu ręcznego lub elektrycznego. Trzeba jednak zaznaczyć, że drewno jako naturalny materiał może się różnie zachowywać w zmiennych warunkach. Listwy żaluzji drewnianej mogą ulegać zdeformowaniu w zależności od miejsca w którym żaluzja jest użytkowana. Sytuacja taka jest najczęściej spotykana w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienka, kuchnia) oraz tam, gdzie następują duże wahania temperatury (ogrody zimowe). Jeżeli chcemy zasłonić dużą powierzchnię, piórka o szerokości 50 mm będą najlepszym wyborem. Istotnym aspektem, którym należy się kierować podczas wyboru żaluzji drewnianej jest fakt, że po złożeniu zajmuje ona około 20% wysokości całej żaluzji – montowana na oknie będzie zasłaniała część szyby. Montowana na ścianie może ograniczyć otwieranie i uchylanie skrzydła okna. W przypadku montażu do ściany w celu zasłonięcia wnęki należy więc zamontować ją odpowiednio wyżej, tak aby po podniesieniu można było otworzyć okno. Żaluzje mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Żaluzje pionowe

Najczęściej stosowane w biurach, budynkach użyteczności publicznej, ale i coraz częściej w budynkach mieszkalnych. Pozwalają na osłonięcie dużych powierzchni. Oferujemy pasy o szerokości 127 mm lub 89 m. Istnieje możliwość wykonania dowolnego nadruku na lamelach z materiału co pozwala na spersonalizowanie produktu nadając mu indywidualny charakter. Montowane mogą być do wnęki, na ścianie do sufitu lub skośnie na poddaszach. Zastosowanie designerskich rozwiązań, a także ekskluzywnych tkanin i szyn sprawia, że żaluzje pionowe stanowią piękną ozdobę wnętrza. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Plisy

Materiałowe zasłony okienne z charakterystycznie ukształtowanym, zaginanym materiałem. Istotną i jedną z najważniejszych zalet plis jest możliwość stosowania ich nie tylko do okien w kształcie prostokątnym ale również ukośnych, owalnych, okrągłych i innych o nietypowych kształtach. Obsługa może odbywać się za pomocą estetycznych uchwytów lub sznurka. Materiały o różnej strukturze i kolorystyce pozwalają na dopasowanie osłony do każdego wnętrza, a światło padające na tkaninę tworzy niepowtarzalne odbicia, czasami do złudzenia przypominające żaluzję. Plisy polecane są między innymi do mieszkań znajdujących się np. na parterze, ponieważ z łatwością pozwalają osłonić okno od dołu do góry chroniąc wnętrze mieszkania przed niepożądanym wzrokiem z zewnątrz. Jest to niezwykle ważny aspekt odróżniający plisę od żaluzji czy rolet, poza tym możliwości jest więcej – zasłonięcie tylko środkowej lub innej wybranej części szyby, a w przypadku kilku okien sąsiadujących ze sobą stworzenie własnej kompozycji. Plisy są również łatwe do utrzymania w czystości. Można je w całości czyścić na mokro.

Panel Track

System składa się z szyny prowadzącej oraz mocowanych do niej pionowych, przesuwnych pasów tkanin o szerokości od 25 do 150 cm. Dzięki możliwości dowolnego montowania zasłon: we wnęce okna, na ścianie lub suficie, system zasłon panelowych dedykowany jest do każdego wnętrza. Dekoracyjność paneli i możliwości zastosowania wielu rozwiązań kolorystycznych m.in.: łączenie różnych typów tkanin w tym kolorów i wzorów, mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjny sposób przesłaniania okien. Dostępna w ofercie Vertex S.A. szeroka gama kolorystyczna pozwala na wybór materiału zgodnie z aranżacją wnętrza i pełnioną przez niego funkcją. Panele zasłon można swobodnie zestawiać kolorystycznie, jak również w dowolnym momencie zmienić kolejność miejsca ich zawieszenia w systemie, tym samym zyskując dodatkową funkcję aranżacyjną. Panel Track dostępne są również z indywidualnym nadrukiem na życzenie Klienta. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Rolety wolnowiszące

Są to najpopularniejsze rolety . Dzięki swojemu estetycznemu wyglądowi a także prostocie działania rolety wolnowiszące cieszą się dużą popularnością nie tylko w domach prywatnych, ale także w biurach i budynkach użytku publicznego. Stosowane są zarówno jako ochrona przed słońcem, czy też jako element dekoracyjny, zasłona wnęk lub ekran projekcyjny. Doskonale nadają się do przysłaniania dużych powierzchni. Roletę w zależności od systemu można zamontować do sufitu, nadproża, ściany, wnęki okiennej czy za pomocą bezinwazyjnych uchwytów bezpośrednio do okna. Przy tym ostatnim rozwiązaniu jest możliwość zastosowania prowadzenia żyłkowego, które stanowi doskonałe rozwiązanie dla okien uchylnych. Rolety dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Istniej również możliwość nadruku na życzenie Klienta. Rolety dostępne są w wersji sterowanej ręcznie lub elektrycznie.


Rolety w kasetce

Przy montażu rolet w kasetach należy zwrócić uwagę czy szerokość wnęki okiennej pozwala na otwarcie skrzydła z zamocowana kasetą. W roletach tego typu materiał schowany jest w eleganckiej kasecie, która również chroni go przed kurzem i zabrudzeniami. Prowadnice przytrzymują materiał w płaszczyźnie okna oraz znacznie zmniejszają przenikanie promieni słonecznych. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne – materiał nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne podczas zwijania/rozwijania rolety. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej prowadnic, można dobrać je do koloru okien tak, aby były praktycznie niewidoczne. Vertex S.A. proponuję rolety w półkasetach, jak i w kasetach pełnych.

Rolety dachowe

Rolety dachowe Vivio Vertex S.A. mogą być zastosowane do zarówno typowych, jak i nietypowych okien dachowych dostępnych na rynku. Na okna, które są najbardziej narażone na działanie słońca doskonałe są  materiały odbijające promienie słoneczne, które z jednej strony skutecznie zaciemniają, a z drugiej dodatkowo redukują nagrzewanie się pomieszczeń. Mechanizmy sprężynowe powodują, że roleta prawidłowo funkcjonuje przy różnym nachyleniu okna, pozwalają także na zatrzymanie rolety w dowolnym położeniu. Jest to bardzo istotna kwestia w przypadku rolet dachowych. Rozwiązanie w postaci maskownicy i prowadnic niweluje prześwity, które stanowią problem przy innego rodzaju osłonach do okien dachowych, często sprzedawanych bez prowadnic i zapinanych u dołu na mało funkcjonalny rzep. Wysoka estetyka sprawia, że rolety dachowe Vivo Vertex S.A. cieszą się wielką popularnością wśród Klientów.

Rolety zewnętrzne

Roleta zewnętrzna składa się ze skrzynki, pancerza, prowadnic i napędu. Są to najważniejsze elementy składowe rolet z punktu widzenia użytkownika końcowego. Im wyższa roleta tym większa skrzynka. Zwykle okna w budynku maja tą samą wielkość skrzynek za wyjątkiem drzwi balkonowych czy tarasowych. Wielkość skrzynki jest zdeterminowana również przez szerokość rolety i konieczność zastosowania większych profili pancerza np. duże wyjścia tarasowe.

Obecnie na rynku dostępne są cztery systemy rolet zewnętrznych. Trzy instalowane na etapie budowy lub remontu:

RKS – rolo kaseta styropianowa – instalowana na etapie wznoszenia murów kaseta, w której możemy schować pancerz rolety.
Nadstawna – roleta zintegrowana z oknem – instalowana na etapie montażu okien – wymaga powiększonego otworu okiennego na etapie projektowania budynku. Roleta Nadstawna jako jedyna posiada skrzynkę oraz prowadnice PCV.
Podtynkowa – instalowana przed ociepleniem budynku. W zależności od grubości ocieplenia wymaga odpowiedniego przygotowania nadproża lub powiększenia otworu okiennego i zastosowania poszerzenia wysokości okna (najlepsza opcja).
Elewacyjna – w systemie tym mamy do wyboru skrzynki kwadratowe, ścięte pod kątem 45 stopni, półokrągłe i ćwierć okrągłe. Systemy te możemy również podzielić na serwisowane od wewnątrz – RKS i Nadstawny oraz z zewnątrz: Elewacyjny i Podtynkowy.

Najważniejszym elementem jest wybór właściwej firmy, która prawidłowo wykona montaż rolet i doradzi właściwe rozwiązanie. Roleta zewnętrzna wyprodukowana zgodnie z technologią, przy użyciu wysokiej jakości komponentów, zamontowana w prawidłowy sposób przez doświadczoną firmę, jest produktem trwałym, właściwie bezawaryjnym, który posłuży z pewnością wiele lat.

ScreenRoll

To system rolet wewnętrznych i zewnętrznych. Umożliwia zachowanie stałej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach np. mocno przeszklonych, które są narażone szczególnie intensywnie na oddziaływanie promieni słonecznych. Tkanina, z jakich są wykonane rolety zatrzymuje do 90% ciepła wytwarzanego przez słońce. Jednocześnie zapewnia dobrą widoczność na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu systemu ZIP roleta zabezpieczona jest podczas silnych podmuchów wiatru. Specjalny zamek zintegrowany z tkaniną osłony sprawia, że jest ona odpowiednio napięta. Nie wypada z prowadnic oraz zapewnia doskonałe pokrycie zasłanianej powierzchni. Oprócz systemu ZIP firma Vertex S.A. proponuje również inne rozwiązania dotyczące ScreenRoll, w zależności od preferencji Klienta.

Żaluzje fasadowe

Systemy żaluzji zewnętrznych dają nieograniczoną możliwość konfiguracji położenia lamel dzięki czemu, kontrola poziomu nasłonecznienia pomieszczeń jest bardzo prosta. Dodatkowe wyposażenie w napęd elektryczny, czujnik nasłonecznienia pozwala na funkcjonalne i w pełni automatyczne zarządzanie fasadą całego budynku. Połączenie systemu żaluzji fasadowych z systemem klimatyzacji oraz oświetlenia pozwala na stworzenie zaawansowanego inteligentnego budynku chroniącego środowisko naturalne. Żaluzja fasadowa montowana na dużych elewacjach działa jak izolator, który wpływa na odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniu i pomaga w pracy klimatyzacji – nie obciążając jej. Między powierzchnią lamelową, a szybą wytwarza się most termiczny, czyli masa powietrza, która spowalnia wymianę ciepła. Dzięki czemu przy temperaturze + 35°C na zewnątrz, można obniżyć temperaturę wewnątrz budynku o 8-9°C.

W celu określenia kosztu wybranego przez Państwa rozwiązania prosimy o kontakt z Działem Handlowym Vertex S.A.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Warto co jakiś cza odświeżyć osłony okienne. Tylko w jaki sposób? Problemem może być ich odpowiednie czyszczenie, tak by ich nie uszkodzić. Sposób czyszczenia zależy w głównej mierze od materiału z jakiego są wykonane.

Żaluzje aluminiowe

Jest kilka sposobów ich czyszczenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wtedy można użyć szczoteczki. Jeżeli są bardzo zabrudzone, można je ściągnąć i za pomocą prysznica umyć letnią wodą z delikatnym płynem do czyszczenia.

Żaluzje drewniane

Wykluczone jest czyszczenie na mokro, gdyż zmniejsza to żywotność żaluzji oraz powoduje powstawanie nieładnych zacieków. Do czyszczenia możemy użyć suchej szmatki, szczotki lub specjalnego środka antystatycznego do drewna.

Rolety materiałowe

Stanowią praktyczną i efektowną dekoracje wnętrz, o którą wypada dbać z należytym szacunkiem, gdyż o ile ich odkurzenie nie sprawia większych problemów, o tyle przy większych zabrudzeniach może być to utrudnione, ze względu na to, iż nie nadają się do wyprania w pralce. W przypadku usuwania kurzu – najlepiej użyć niezawodnej ściereczki z mikrofibry, odkurzacza lub delikatnej szczoteczki. Małe plamki możemy również usunąć za pomocą gumki. Kiedy mamy do czynienia z silniejszym zabrudzeniem, do wyczyszczenia możemy użyć gąbki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Nie należy jednak materiału zbyt mocno pocierać, namaczać, jeśli nie chcemy aby skończyło się to nieładnymi zaciekami na rolecie. Co należy jeszcze wiedzieć to to, że pod żadnym pozorem nie należy ściągać tkaniny z rolki nawojowej, ponieważ jej ponowne nawinięcie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Rolet materiałowych nie wolno także prasować. Rolety Dzień/Noc wykonane są ze specjalnego materiału w pasy przezroczyste i nieprzepuszczające światła, co pozwala na pełne zasłonięcie okien w nocy i sterowanie natężeniem oświetlenia w dzień. Tkaniny typu dzień-noc nie można prać w pralce ani chemicznie ze względu na materiał (głównie poliester), który może się odbarwiać. Można je natomiast odkurzać odkurzaczem z końcówką szczotkową.

Plisy

Plisy są zwykle wykonane z wysokiej jakości impregnowanego materiału, który dzięki swoim właściwościom jest odporny na wnikanie i osiadanie się kurzu. Dbałość o plisy wymaga zwykle użycia odkurzacza lub miotełki do kurzu. Tkaninę do plis możemy bez większego ryzyka wyprać ręcznie. Należy wtedy ściągnąć tkaninę i namoczyć w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, nie należy pocierać, zginać, miąć, lecz pozwolić zabrudzeniom samoistnie rozpuścić się w wodzie. Następnie wypraną tkaninę zakładamy z powrotem na ramę i co najważniejsze – pozostawiamy całkowicie złożoną co najmniej przez 24 h, by uniknąć nieładnych odkształceń. Zważając na ekskluzywność plis – czyszczenie większych zabrudzeń warto powierzyć specjalistom, którzy za pomocą ultradźwięków pozbędą się zabrudzeń lub po prostu wymienić samą tkaninę na nową.

Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia osłon okiennych należy zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle się do nich stosować. Nie podejmujmy działań, jeżeli istnieje ryzyko, że podczas czyszczenia osłony mogłyby ulec uszkodzeniu.

Podstawowym wyborem przed którym przychodzi nam stanąć przed zakupem rolety jest wybór pomiędzy systemem wolnowiszącym lub kasetowym.

Rolety w systemie wolnowiszącym to tradycyjne, popularne rozwiązanie osłonowe. Dużą zaletę stanowi możliwość ich zastosowania do większych przeszkleń. Także sposób montażu pozostawia spore pole manewru: rolety możemy zamontować nad oknem do ściany, poza wnęką okienną, do sufitu, a w mniejszych roletach – zastosować specjalne wieszaki, które umożliwiają wygodne zawieszenie rolety na skrzydle okna. Ponadto roleta wolnowisząca może posłużyć nie tylko jako ochrona przed słońcem, ale także: jako ekran projekcyjny, przesłona wszelkiego rodzaju wnęk. Kolejną zaletą jest oczywiście szeroka gama materiałów spełniających różne funkcje począwszy od delikatnego, firankowego zasłonięcia okna po całkowite zablokowanie przenikalności światła – dzięki tkaninom black-out. Duży wybór kolorów, a także dodatków: np. zastosowanie metalowego łańcuszka z dekoracyjnym obciążnikiem sprawi, że roleta stanowić będzie nie tylko ochronę przed słońcem, ale także efektowną dekoracje wnętrza.

Jedną z największych zalet rolet w kasetkach jest ich funkcja zabezpieczająca tkaninę. Materiał po zwinięciu w kasecie jest doskonale chroniony przed kurzem i wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Rolety w kasetkach montowane są do skrzydła okna oraz posiadają prowadnice boczne, które utrzymują tkaninę zawsze w tej samej odległości od okna i zapobiegają przed jej swobodnym obwisaniem – jest to ogromna zaleta w przypadku okien uchylnych. Prowadnice sprawiają, że okno jest szczelnie zasłonięte – nie powstają prześwity po bokach tkaniny, a doskonale licowanie się rolety z oknem sprawia, że stanowi ona jedną całość ze skrzydłem okiennym. Kasetki i prowadnice wystę- pują w różnych kolorach – także drewnopodobnych – idealnie dopasowanych do najmodniejszych kolorów systemów okiennych. Rolety w kasecie możemy montować w standardowy sposób przykręcając je do skrzydła okna a także w przypadku systemu Suita – przykleić je przy użyciu specjalnej taśmy. Poza ogromną wygodą i funkcjonalnością tego systemu, należy wspomnieć, że jest to rozwiązanie niezwykle estetyczne. Cały mechanizm rolety schowany jest w eleganckiej kasecie, a materiał idealnie osadzony dzięki prowadnicom, co sprawia, że osłona wygląda bardzo efektownie.

Coraz częściej komfort termiczny dla każdego z nas staje się na tyle istotny, że nie wahamy się wydać dodatkowych funduszy, żeby poczuć się bardziej komfortowo w upalne dni. Każdy z nas lubi słońce, ale jego nadmiar nie jest zdrowy ani też przyjemny. Dlatego już dawno temu, na południu Europy markizy stały się produktem niezbędnym do normalnego funkcjonowania. Dlaczego markiza ma takie własności a nie inne? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – do budowy markizy stosuje się poszycia mające za zadanie taką „selekcję” światła słonecznego, aby jego szkodliwe promieniowanie oraz jego nadmiar zatrzymać. Wiemy już, że markiza pozwala ochronić się przed słońcem, obniżyć znacząco temperaturę w upalne dni. Natomiast rodzi się pytanie jak zabezpieczyć markizę po zakończeniu sezonu letniego, tak aby nie uległa zniszczeniu.

W przypadku markiz wyposażonych w kasetkę – można zamknąć je na zimę, co zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przed zamknięciem markizę należy dobrze wysuszyć, aby zapobiec pojawieniu się na niej pleśni. W przypadku modelu bez kasety, markizę należy zdemontować na zimę. Markizy oferowane przez Vertex S.A. są wykonane z najwyższej jakości aluminium. Tkanina stosowana w markizach pochodzi od renomowanego włoskiego producenta tkanin PARA. Dzięki czemu użytkowanie markiz jest komfortowe. Nie należy jednak zapominać o odpowiedniej konserwacji. Po zakończeniu sezonu warto sprawdzić, czy nie pojawiły się drobne uszkodzenia konstrukcji, poluzowania śrubek itp. Warto nasmarować prowadnice i elementy ruchome. Również markizę należy przeczyścić. Można zrobić to za pomocą wilgotnej ściereczki, przy użyciu np. płynu do naczyń.

Wśród zalet zastosowania rolet zewnętrznych w budynkach można wymienić m.in.: zwiększenie izolacji cieplnej i akustycznej pomieszczeń, dodatkową ochronę otworu okiennego przed czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami. Aby dodatkowo podnieść komfort użytkowania rolet, warto wybrać odpowiedni mechanizm sterujący.

Dostępnych rozwiązań jest wiele, także pod kątem funkcjonalności, możliwości montażowych oraz indywidualnych preferencji kupującego. Jednak równie ważną z punktu widzenia inwestora kwestią jest wybór sterowania roletami zewnętrznymi. Standardem jest nadal napęd ręczny, zwijacz linki bądź taśmy, ale przy obecnych cenach sterowania elektrycznego warto rozważyć zakup rolet z silnikiem. Roletę zewnętrzną steruje się elektrycznie silnikiem rurowym zabudowanym w wale napędowym rolety.

Silniki do rolet możemy podzielić na kilka kategorii. Pod względem regulacji rozróżniamy:

  • Silniki z mechaniczną krańcówką, w których położenia krańcowe silników reguluje się za pomocą pokręteł.
  • Silniki z elektroniczną krańcówką, w których położenia krańcowe reguluje się za pomocą kabla montażowego. Silniki z elektroniczną krańcówką mają jedną ważną cechę. Posiadają detekcję przeszkód. Dzięki temu zatrzymują się kiedy roleta napotka na przeszkodę na swojej drodze. Na roletę wyposażoną w taki silnik nie mają wpływu złe warunki atmosferyczne, które często powodują uszkodzenia. W najnowszych silnikach z elektroniczną krańcówką położenia krańcowe regulują się same. To ułatwia montaż, a w połączeniu z detekcją przeszkód daje pewność bezproblemowej obsługi takiej rolety.

Możemy także podzielić silniki ze względu na sposób ich sterowania. Każdy silnik można sterować przewodowo, za pomocą wyłącznika żaluzjowego lub bezprzewodowo za pomocą pilota. Sterowanie bezprzewodowe jest realizowane drogą radiową, dzięki temu piloty mają wystarczający zasięg do obsługi mieszkań lub domów.

Zastosowanie jakiegokolwiek z wymienionych silników daje możliwość rozbudowy sterowania, tak aby można było sterować roletami centralnie i czasowo, a także daje możliwość połączenia ich z systemem domów inteligentnych. Silniki sterowane przewodowo, wymagają od inwestora wykonania centralnego sterowania na etapie budowy. Każda ingerencja w taki system wymaga położenia nowych przewodów, a co za tym idzie, ingerencji w elewację. Ważną zaletą tego systemu jest możliwość sterowania centralnego nawet bardzo dużymi obiektami.

Naprzeciw sterowaniom przewodowym wychodzą systemy radiowe. Mają one inną zaletę. Nie wymagają natychmiastowego podłączenia wszystkich silników do sterowania centralnego, a system można rozbudowywać o kolejne nadajniki w każdym momencie. Można dzięki temu stopniować wydatki, a także zmieniać koncepcje sterowania. System radiowy daje możliwość dowolnej konfiguracji rolet nawet po kilku latach użytkowania.

Producenci systemów radiowych pomyśleli także o klientach, którzy posiadają już rolety sterowane silnikami przez wyłącznik a nie mają centralnego sterowania. Wystarczy wymienić wyłączniki lub podpiąć do nich odpowiednie urządzenia, żeby można było skorzystać z wszystkich zalet systemu radiowego.

Kilka słów o IO-Homecontrol

IO-Homecontrol (Somfy) daje możliwość wzajemnej komunikacji układów sterowania i funkcję przesyłania informacji zwrotnych. System automatycznie wybiera jedną z trzech częstotliwości, która w danej chwili jest najlepsza. Wymiana informacji pomiędzy urządzeniami jest w 100 proc. zabezpieczona kluczem systemowym. Dzięki centralnemu sterowaniu można dowolnie sterować roletami, ogrzewaniem, oświetleniem i innymi urządzeniami.

Niezależnie od wybranego sterowania można już tak zarządzać roletami, żeby stały się praktycznie urządzeniami bezobsługowymi. Rolety mogą otworzyć się rano i zamknąć wieczorem. Otwieranie i zamykanie rolet może być realizowane o określonych godzinach lub o wschodzie i zachodzie słońca. Rolety mogą, przy dużym nasłonecznieniu, w upalne dni, zamknąć się do połowy lub całkowicie, by pomieszczenia nie nagrzewały się w dużym stopniu, a po obniżeniu temperatury otworzyć ponownie. Mogą także odpowiednio zareagować jeżeli podłączone zostaną do instalacji alarmowej budynku. To tylko niektóre korzyści jakie daje nam sterowanie centralne.

Masz pytanie? Zapytaj naszych Ekspertów:

Wojciech Tarnawa
Dyrektor ds. Wdrożeń

Zapisz

Zapisz

Dominik Filapek
Kierownik ds. Serwisu i Montażu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Vertex S.A., zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz na podstawie Polityki Prywatności.

Zapisz

Zapisz