Na rynku jest dostępnych bardzo wiele różnych osłon okiennych. Bogaty wybór pozwala na idealne dopasowanie osłony do potrzeb Klienta. Jednak nie zawsze wiadomo, który system wybrać. Należy dokładnie przeprowadzić analizę dostępnych rozwiązań. Inaczej produkt nie spełni oczekiwań. Zobacz porady eksperta.
Żaluzje poziome aluminiowe 16 mm, 25 mm, 50 mm
Żaluzje aluminiowe to bardzo popularna osłona okienna. Korzystna cena, łatwość montażu to główne atuty żaluzji. Żaluzje posiadają piórka o szerokości 16 mm, 25 mm i 50 mm w różnej gamie kolorystycznej, co daje możliwość dopasowania ich do aranżacji wnętrza. Żaluzje poziome można zamontować na dowolnym rodzaju okna (PVC, aluminium, drewno), do wnęki lub na ścianie dzięki odpowiednio dobranym wieszakom. Opcjonalne zastosowane prowadzenia żyłkowego sprawia, iż żaluzja pozostaje przy szybie nawet przy uchylonym oknie. Żaluzje mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.
Żaluzje drewniane 25 i 50 mm
Żaluzje drewniane to ekskluzywne osłony okienne. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Sposób mocowania pozwala zamontować żaluzję bezpośrednio na skrzydle okna (inwazyjnie lub bezinwazyjnie), jak również na ścianie. Płynną regulację zapewnia zastosowanie mechanizmu ręcznego lub elektrycznego. Żaluzje mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.
Żaluzje pionowe
Najczęściej stosowane w biurach, budynkach użyteczności publicznej, ale i coraz częściej w budynkach mieszkalnych. Pozwalają na osłonięcie dużych powierzchni. Oferujemy pasy o szerokości 127 mm lub 89 m. Istnieje możliwość wykonania dowolnego nadruku na lamelach z materiału co pozwala na spersonalizowanie produktu nadając mu indywidualny charakter. Montowane mogą być do wnęki, na ścianie do sufitu lub skośnie na poddaszach. Zastosowanie designerskich rozwiązań, a także ekskluzywnych tkanin i szyn sprawia, że żaluzje pionowe stanowią piękną ozdobę wnętrza. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.
Plisy
Materiałowe zasłony okienne z charakterystycznie ukształtowanym, zaginanym materiałem. Istotną i jedną z najważniejszych zalet plis jest możliwość stosowania ich nie tylko do okien w kształcie prostokątnym ale również ukośnych, owalnych, okrągłych i innych o nietypowych kształtach. Obsługa może odbywać się za pomocą estetycznych uchwytów lub sznurka. Materiały o różnej strukturze i kolorystyce pozwalają na dopasowanie osłony do każdego wnętrza, a światło padające na tkaninę tworzy niepowtarzalne odbicia, czasami do złudzenia przypominające żaluzję. Plisy polecane są między innymi do mieszkań znajdujących się np. na parterze. Plisy są również łatwe do utrzymania w czystości. Można je w całości czyścić na mokro.
Panel Track
System składa się z szyny prowadzącej oraz mocowanych do niej pionowych, przesuwnych pasów tkanin o szerokości od 25 do 150 cm. Dzięki możliwości dowolnego montowania zasłon: we wnęce okna, na ścianie lub suficie, system zasłon panelowych dedykowany jest do każdego wnętrza. Dekoracyjność paneli i możliwości zastosowania wielu rozwiązań kolorystycznych m.in.: łączenie różnych typów tkanin w tym kolorów i wzorów, mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjny sposób przesłaniania okien. Dostępna w ofercie Vertex S.A. szeroka gama kolorystyczna pozwala na wybór materiału zgodnie z aranżacją wnętrza i pełnioną przez niego funkcją. Panele zasłon można swobodnie zestawiać kolorystycznie, jak również w dowolnym momencie zmienić kolejność miejsca ich zawieszenia w systemie, tym samym zyskując dodatkową funkcję aranżacyjną. Panel Track dostępne są również z indywidualnym nadrukiem na życzenie Klienta. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.
Rolety wolnowiszące
Są to najpopularniejsze rolety. Dzięki swojemu estetycznemu wyglądowi a także prostocie działania rolety wolnowiszące cieszą się dużą popularnością nie tylko w domach prywatnych, ale także w biurach i budynkach użytku publicznego. Stosowane są zarówno jako ochrona przed słońcem, czy też jako element dekoracyjny, zasłona wnęk lub ekran projekcyjny. Doskonale nadają się do przysłaniania dużych powierzchni. Roletę w zależności od systemu można zamontować do sufitu, nadproża, ściany, wnęki okiennej czy za pomocą bezinwazyjnych uchwytów bezpośrednio do okna. Przy tym ostatnim rozwiązaniu jest możliwość zastosowania prowadzenia żyłkowego, które stanowi doskonałe rozwiązanie dla okien uchylnych. Rolety dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Istniej również możliwość nadruku na życzenie Klienta. Rolety dostępne są w wersji sterowanej ręcznie lub elektrycznie.
Rolety w kasetce
Przy montażu rolet w kasetach należy zwrócić uwagę czy szerokość wnęki okiennej pozwala na otwarcie skrzydła z zamocowana kasetą. W roletach tego typu materiał schowany jest w eleganckiej kasecie, która również chroni go przed kurzem i zabrudzeniami. Prowadnice przytrzymują materiał w płaszczyźnie okna oraz znacznie zmniejszają przenikanie promieni słonecznych. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne – materiał nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne podczas zwijania/rozwijania rolety. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej prowadnic, można dobrać je do koloru okien tak, aby były praktycznie niewidoczne. Vertex S.A. proponuję rolety w półkasetach, jak i w kasetach pełnych.
Rolety dachowe
Rolety dachowe Vivio Vertex S.A. mogą być zastosowane do zarówno typowych, jak i nietypowych okien dachowych dostępnych na rynku. Na okna, które są najbardziej narażone na działanie słońca doskonałe są materiały odbijające promienie słoneczne, które z jednej strony skutecznie zaciemniają, a z drugiej dodatkowo redukują nagrzewanie się pomieszczeń. Mechanizmy sprężynowe powodują, że roleta prawidłowo funkcjonuje przy różnym nachyleniu okna, pozwalają także na zatrzymanie rolety w dowolnym położeniu. Jest to bardzo istotna kwestia w przypadku rolet dachowych. Rozwiązanie w postaci maskownicy i prowadnic niweluje prześwity, które stanowią problem przy innego rodzaju osłonach do okien dachowych, często sprzedawanych bez prowadnic i zapinanych u dołu na mało funkcjonalny rzep. Wysoka estetyka sprawia, że rolety dachowe Vivo Vertex S.A. cieszą się wielką popularnością wśród Klientów.
Rolety zewnętrzne
Roleta zewnętrzna składa się ze skrzynki, pancerza, prowadnic i napędu. Są to najważniejsze elementy składowe rolet z punktu widzenia użytkownika końcowego. Im wyższa roleta tym większa skrzynka. Zwykle okna w budynku maja tą samą wielkość skrzynek za wyjątkiem drzwi balkonowych czy tarasowych. Wielkość skrzynki jest zdeterminowana również przez szerokość rolety i konieczność zastosowania większych profili pancerza np. duże wyjścia tarasowe.
Obecnie na rynku dostępne są cztery systemy rolet zewnętrznych. Trzy instalowane na etapie budowy lub remontu:
RKS – rolo kaseta styropianowa – instalowana na etapie wznoszenia murów kaseta, w której możemy schować pancerz rolety.
Nadstawna – roleta zintegrowana z oknem – instalowana na etapie montażu okien – wymaga powiększonego otworu okiennego na etapie projektowania budynku. Roleta Nadstawna jako jedyna posiada skrzynkę oraz prowadnice PCV.
Podtynkowa – instalowana przed ociepleniem budynku. W zależności od grubości ocieplenia wymaga odpowiedniego przygotowania nadproża lub powiększenia otworu okiennego i zastosowania poszerzenia wysokości okna (najlepsza opcja).
Elewacyjna – w systemie tym mamy do wyboru skrzynki kwadratowe, ścięte pod kątem 45 stopni, półokrągłe i ćwierć okrągłe. Systemy te możemy również podzielić na serwisowane od wewnątrz – RKS i Nadstawny oraz z zewnątrz: Elewacyjny i Podtynkowy.
Najważniejszym elementem jest wybór właściwej firmy, która prawidłowo wykona montaż rolet i doradzi właściwe rozwiązanie. Roleta zewnętrzna wyprodukowana zgodnie z technologią, przy użyciu wysokiej jakości komponentów, zamontowana w prawidłowy sposób przez doświadczoną firmę, jest produktem trwałym, właściwie bezawaryjnym, który posłuży z pewnością wiele lat.
ScreenRoll
To system rolet wewnętrznych i zewnętrznych. Umożliwia zachowanie stałej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach np. mocno przeszklonych, które są narażone szczególnie intensywnie na oddziaływanie promieni słonecznych. Tkanina, z jakich są wykonane rolety zatrzymuje do 90% ciepła wytwarzanego przez słońce. Jednocześnie zapewnia dobrą widoczność na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu systemu ZIP roleta zabezpieczona jest podczas silnych podmuchów wiatru. Specjalny zamek zintegrowany z tkaniną osłony sprawia, że jest ona odpowiednio napięta. Nie wypada z prowadnic oraz zapewnia doskonałe pokrycie zasłanianej powierzchni. Oprócz systemu ZIP firma Vertex S.A. proponuje również inne rozwiązania dotyczące ScreenRoll, w zależności od preferencji Klienta.
Żaluzje fasadowe
Systemy żaluzji zewnętrznych dają nieograniczoną możliwość konfiguracji położenia lamel dzięki czemu, kontrola poziomu nasłonecznienia pomieszczeń jest bardzo prosta. Dodatkowe wyposażenie w napęd elektryczny, czujnik nasłonecznienia pozwala na funkcjonalne i w pełni automatyczne zarządzanie fasadą całego budynku. Połączenie systemu żaluzji fasadowych z systemem klimatyzacji oraz oświetlenia pozwala na stworzenie zaawansowanego inteligentnego budynku chroniącego środowisko naturalne. Żaluzja fasadowa montowana na dużych elewacjach działa jak izolator, który wpływa na odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniu i pomaga w pracy klimatyzacji – nie obciążając jej. Między powierzchnią lamelową, a szybą wytwarza się most termiczny, czyli masa powietrza, która spowalnia wymianę ciepła. Dzięki czemu przy temperaturze + 35°C na zewnątrz, można obniżyć temperaturę wewnątrz budynku o 8-9°C.
Jeżeli zainteresowały Państwa nasze propozycje osłon okiennych to prosimy o kontakt z Działem Handlowym Vertex S.A. Nasi doradcy z przyjemnością pomogą Państwu wybrać najlepsze rozwiązanie. Wszystkie osłony okienne produkujemy na wymiar i wyposażenie żądane przez Klienta. Nasze osłony można zakupić na terenie całej Polski u naszych Partnerów Handlowych.
Warto co jakiś czas odświeżyć osłony okienne. Szczególnie, jeżeli okna znajdują się np. przy ruchliwej ulicy, gdzie jest duże zanieczyszczenie. Tylko czym i w jaki sposób? Problemem może być odpowiednie czyszczenie rolet, żaluzji, czy plis, tak by ich nie uszkodzić. Sposób czyszczenia zależy w głównej mierze od materiału, z jakiego osłony okienne są wykonane. Zobacz porady eksperta na temat sposobów na utrzymanie osłon okiennych w czystości.
Żaluzje aluminiowe
Żaluzje aluminiowe można wyczyścić na kilka sposobów. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wtedy można użyć szczoteczki. W przypadku mocnych zabrudzeń, można je ściągnąć i za pomocą prysznica umyć letnią wodą z delikatnym płynem do czyszczenia. Należy zrobić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić piórek żaluzji.
Żaluzje drewniane
Absolutnie nie można czyścić żaluzji drewnianych na mokro, gdyż zmniejsza to żywotność żaluzji oraz powoduje powstawanie nieładnych zacieków. Do czyszczenia można użyć wyłącznie suchej szmatki, szczotki lub specjalnego środka antystatycznego do drewna.
Rolety materiałowe
Jeżeli roleta jest zakurzona, to wtedy najlepiej usunąć kurz za pomocą ściereczki z mikrofibry, odkurzacza lub delikatnej szczoteczki. W przypadku silnych zabrudzeń można użyć gąbki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Należy przy tym pamiętać, że materiały nie wolno zbyt mocno pocierać i namaczać, ponieważ mogą powstać zacieki. W żadnym wypadku nie wolno ściągać tkaniny z rolki nawojowej. Ponowne nawinięcie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Rolet materiałowych nie wolno prasować.
Rolety dzień noc
Rolety wykonane z tkanin dzień noc nie nadają się do czyszczenia na mokro, gdyż tkanina może się odbarwiać. Można je odkurzać odkurzaczem z końcówką szczotkową.
Plisy
Plisy są wykonane z wysokiej jakości impregnowanego materiału. Są odporne na wnikanie i osiadanie kurzu. Plisy można odświeżyć za pomocą odkurzacza lub miotełki do kurzu. Tkaninę do plis można wyprać ręcznie. Należy wtedy ściągnąć tkaninę i namoczyć w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, nie należy pocierać, zginać, miąć, lecz pozwolić zabrudzeniom samoistnie rozpuścić się w wodzie. Następnie wypraną tkaninę zakładamy z powrotem na ramę i co najważniejsze – pozostawiamy całkowicie złożoną co najmniej przez 24 h, by uniknąć nieładnych odkształceń. Zważając na ekskluzywność plis – czyszczenie większych zabrudzeń warto powierzyć specjalistom, którzy za pomocą ultradźwięków pozbędą się zabrudzeń lub po prostu wymienić samą tkaninę na nową.
Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia osłon okiennych należy zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle się do nich stosować. Nie podejmujmy działań, jeżeli istnieje ryzyko, że podczas czyszczenia osłony mogłyby ulec uszkodzeniu.
Przy zakupie rolety podstawowym kryterium wyboru jest wybór pomiędzy systemem wolnowiszącym a systemem kasetkowym. Zobacz porady eksperta na temat tych dwóch systemów i wybierz najbardziej optymalny.
Rolety wolnowiszące
Wolnowiszący system rolet to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań osłonowych. Duże znaczenie ma możliwość zastosowania go do przeszkleń o większych wymiarach niż standardowe okna, będąca najważniejszą zaletą tego rodzaju rozwiązania. Za zastosowaniem rolet wolnowiszących przemawia również kilka sposobów montażu. Według potrzeb mogą zostać zamocowane nad oknem do ściany, do sufitu czy na skrzydle okna, co jest możliwe przy użyciu specjalnych wieszaków. Rolety w systemie wolnowiszącym zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem i prywatność, ale nie tylko. Zamontowane poza wnęką okienną znajdują zastosowanie między innymi jako ekrany projekcyjne czy estetyczne przesłony dla wszelkiego rodzaju wnęk.
Oferujemy szeroki wybór rolet wolnowiszących wykonanych z różnych materiałów decydujących o ich funkcjonalności. Rolety z cienkich tkanin polecane są wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu efektu delikatnego zacienienia pomieszczenia, z kolei grube zasłony black-out stanowią gwarancją całkowitej nieprzenikalności światła. Produkty dostępne w naszym sklepie występują w wielu wersjach kolorystycznych, istnieje też możliwość doboru dodatków np. w postaci metalowego łańcuszka z dekoracyjnym obciążnikiem, który nada rolecie eleganckiego charakteru.
Rolety w kasetkach
Główną zaletą kasetek jest ich funkcja ochronna, dzięki której roleta zawinięta w osłonę nie ma styczności z kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Ze względu na montaż do skrzydła okna oraz zastosowanie prowadnic bocznych zapobiegających swobodnemu zwisaniu tkaniny i utrzymujących ją w stałej odległości od szyby, rolety w kasetkach są idealnym wyborem do okien uchylnych – stanowią jedną całość ze skrzydłem okiennym, umożliwiając jego swobodne otwieranie i zamykanie. Oprócz tego za sprawą prowadnic szyba jest całkowicie zasłonięta, także po bokach. System jest jednym z najbardziej funkcjonalnych, a jednocześnie niezwykle efektownym rozwiązaniem.
Gwarantujemy szeroki wybór kolorów kasetek i prowadnic. Szczególnie polecamy te wykonane z wyjątkowo eleganckiego materiału drewnopodobnego. Rolety w kasetkach mogą być montowane w sposób tradycyjny – poprzez przykręcenie do skrzydła okna lub, w przypadku systemu Suita, w wyniku przyklejenia za pomocą specjalnej taśmy.
Coraz częściej komfort termiczny dla każdego z nas staje się na tyle istotny, że nie wahamy się wydać dodatkowych funduszy, żeby poczuć się bardziej komfortowo w upalne dni. Każdy z nas lubi słońce, ale jego nadmiar nie jest zdrowy ani też przyjemny. Dlatego już dawno temu, na południu Europy markizy stały się produktem niezbędnym do normalnego funkcjonowania. Dlaczego markiza ma takie własności a nie inne? Zobacz porady eksperta.
Odpowiedź jest zaskakująco prosta – do budowy markizy stosuje się poszycia mające za zadanie taką „selekcję” światła słonecznego, aby jego szkodliwe promieniowanie oraz jego nadmiar zatrzymać. Wiemy już, że markiza pozwala ochronić się przed słońcem, obniżyć znacząco temperaturę w upalne dni. Natomiast rodzi się pytanie jak zabezpieczyć markizę po zakończeniu sezonu letniego, tak aby nie uległa zniszczeniu.
W przypadku markiz wyposażonych w kasetkę – można zamknąć je na zimę, co zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przed zamknięciem markizę należy dobrze wysuszyć, aby zapobiec pojawieniu się na niej pleśni. W przypadku modelu bez kasety, markizę należy zdemontować na zimę. Markizy oferowane przez Vertex S.A. są wykonane z najwyższej jakości aluminium. Tkanina stosowana w markizach pochodzi od renomowanego włoskiego producenta tkanin PARA. Dzięki czemu użytkowanie markiz jest komfortowe. Nie należy jednak zapominać o odpowiedniej konserwacji. Po zakończeniu sezonu warto sprawdzić, czy nie pojawiły się drobne uszkodzenia konstrukcji, poluzowania śrubek itp. Warto nasmarować prowadnice i elementy ruchome. Również markizę należy przeczyścić. Można zrobić to za pomocą wilgotnej ściereczki, przy użyciu np. płynu do naczyń.
Na zastosowanie rolet zewnętrznych decydujemy się z różnych powodów – chcąc zwiększyć izolację cieplną lub akustyczną pomieszczeń czy zapewnić dodatkową ochronę okna przed pochodzącymi z zewnątrz zanieczyszczeniami i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Rolety zewnętrzne gwarantują także pełną prywatność oraz całkowitą nieprzenikalność światła słonecznego. Niezależnie od naczelnej funkcji, jaką miałby pełnić zewnętrzny system rolet zamontowany w naszym budynku, warto zadbać o to, by jego obsługa była dla nas możliwie prosta i komfortowa.
Sposoby sterowania systemami rolet zewnętrznych różnią się między sobą pod względem funkcjonalności i możliwości montażowych. Aby wybrać najlepszy z nich, należy mieć na uwadze przede wszystkim to, z jakich funkcji rolet chcemy korzystać – czy mają one gwarantować tylko osłonę przed światłem, czy stanowić także element instalacji antywłamaniowej. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są napęd ręczny, zwijacz linki, taśmy oraz sterowanie elektryczne, z których zdecydowanie polecamy to ostatnie ze względu na wygodę użytkowania i mnogość możliwości dostosowywania i konfiguracji utworzonego systemu sterowania do swoich potrzeb.
Silniki do rolet pod względem regulacji dzielimy na dwie kategorie:
- silniki z mechaniczną krańcówką, w których położenie krańcowe silników regulowane jest przy użyciu pokręteł,
- silniki z elektroniczną krańcówką, w których położenie krańcowe regulowane jest automatycznie bądź przy użyciu kabla montażowego. Są wyposażone w detekcję przeszkód, dzięki niej silnik przestaje pracować, jeśli roleta napotka przeszkodę. Rolety z silnikiem elektrycznym są odporne na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych.
Natomiast biorąc pod uwagę sposób sterowania silnika, wyróżniamy:
- przewodowe sterowane za pomocą wyłącznika żaluzjowego,
- wykorzystujące drogę radiową bezprzewodowe sterowane za pomocą pilota.
Niezależnie od tego, jaki silnik wybierzemy, zawsze mamy możliwość rozbudowy sterowania centralnego i połączenia go z systemem inteligentnego domu. Wadą silników sterowanych przewodowo jest konieczność wykonania centralnego sterowania na etapie budowy, a więc raczej nie sprawdzi się on w budynkach już ukończonych – każda ingerencja w taki system oznacza ingerencję w elewację. Trudno jednak o wydajniejszy system sterowania dla bardzo dużych obiektów.
Bezprzewodowe systemy radiowe mają tę zaletę, że nie wymagają podłączenia wszystkich silników do sterowania centralnego. Poza tym system w każdym momencie może zostać rozbudowany o kolejne nadajniki, dzięki czemu możliwa jest całkowita zmiana koncepcji sterowania i dowolna konfiguracja rolet.
W budynkach, w których zamontowane są rolety przewodowe bez centralnego sterowania wymiana wyłączników lub podpięcie do nich odpowiednich urządzeń zwykle wystarcza, by można było zacząć korzystać z zalet systemu bezprzewodowego.
IO-Homecontrol
System IO-Homecontrol inaczej zwany Somfy umożliwia wzajemną komunikację układów sterowania oraz przesyłanie informacji zwrotnych, automatycznie wybierając w danej chwili najlepszą z trzech dostępnych częstotliwości. System umożliwia sterowanie nie tylko roletami, ale także ogrzewaniem, oświetleniem i innymi połączonymi z nim urządzeniami. Informacje przekazywane między układami sterowania są całkowicie tajne. Ich bezpieczeństwo gwarantuje specjalny klucz systemowy.
Sterowanie dopasowane do potrzeb
Odpowiednie zaprogramowanie układów sterowania pozwala stworzyć system praktycznie bezobsługowych rolet, które automatycznie podnoszą się i opuszczają – w zależności od ustawień – o określonych godzinach lub o wschodzie i zachodzie słońca. Przy bardzo dużym nasłonecznieniu rolety mogą zamykać się do połowy lub całkowicie w celu ochłodzenia wnętrz pomieszczeń w upalne dni i podnosić się z powrotem, jeśli temperatura wewnątrz ulegnie obniżeniu do optymalnych wartości. Oprócz tego podłączone do systemu alarmowego rolety są w stanie odpowiednio zareagować np. na próbę włamania. To oczywiście tylko niektóre z możliwości, jakie daje centralne sterowanie roletami.
Zdalne sterowanie systemem rolet bez wątpienia stanowi najnowocześniejsze i najwygodniejsze w użytkowaniu rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w domach, jak i biurach i wszelkich obiektach użyteczności publicznej.