W 2018 najważniejszą inspiracją w aranżacji wnętrz będzie trend prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni pod zagadkową nazwą wabi sabi. Czym jest wabi sabi? Wabi i Sabi to dwie dominujące zasady chińskiej i japońskiej sztuki i kultury. Obrazują je dwa chińskie znaki kanji: Wabi 侘 oznacza „przygnębienie”, a Sabi 寂 „samotność”. To poszukiwanie piękna w niedoskonałościach, akceptacja starości. Aranżacja w duchu wabi sabi jest daleka od idealnej perfekcji.
Kluczową rolę odgrywają elementy i materiały z widocznymi oznakami użytkowania. Prostota, skromność, mieszanka kolorów ziemi. Wnętrza są przytulne i ciepłe. Rzeczy i przedmioty z duszą, pełne historii i piękna. Nic nie musi być idealne. Pęknięcia, ślady zużycia czy rysy podkreślają ich wartość, pomimo niedoskonałości.
We wnętrzu urządzonym w stylu wabi sabi farba na ścianie nie musi być idealna. Kruszący się tynk czy widoczna cegła doda uroku. Wabi sabi akceptuję niedoskonałości i brak perfekcji. Ważniejsze od stylizacji wnętrz są relacje między domownikami.
Design wabi sabi opiera się na tym co naturalne i “nagryzione” zębem czasu. Oto kilka zasad, które charakteryzują ten trend:
- Dominują materiały organiczne – stare drewno, kamienie, naturalne tkaniny np. płótno, ceramika handmade.
- Asymetria – wabi sabi nie uznaje symetrii. Liczy się naturalność, bez zbędnej stylizacji.
- Stonowane, wyciszone kolory ziemi. Paleta barw bazuje na neutralnych kolorach – szarościach, bladych zieleniach, brudnej bieli, wszelkich odcieniach brązu. Kolory mają być nie dominujące.
- Surowe ściany, zadrapania, stare przedmioty – symbolizują upływający czas.
,