Japandi – japońska powściągliwość i skandynawska przytulność.

Trend japandi polega na połączeniu tradycji skandynawskiego i japońskiego projektowania oraz uznaniu minimalizmu i natury, co jest cechą wspólną tych nurtów. Naturalna harmonia stylu japandi jest w dużej mierze zasługą długoletnich więzów kulturowych Danii i Japonii. Oba narody łączy szacunek dla rzemieślników, rzemiosła i naturalnych materiałów, głównie drewna. Zarówno japońska filozofia „wabi sabi”, jak i duńskie „hygge” oparte są na uwielbieniu prostoty.

Z oby dwóch stylów wzięto to, co najlepsze. Z japońskiego niechęć do zbytku, umiar w doborze dodatków dekoracyjnych, dostrzeganie piękna w rzeczach niepozornych, miłość do przyrody i spokój, a ze scandi – wygodę, funkcjonalność i przytulność.

Wystrój stylu japandi jest ascetyczny, ale wygodny i przytulny. Wszystkie jego elementy są starannie dobrane i zwracają uwagę swą oszczędną, ale efektowną formą i czystymi liniami, nie ma w nim dodatków i mebli, które niczemu nie służą. Zbędne elementy są chowane, aby nie zaburzały przestrzeni.

W kuchni japandi odnajdą się miłośnicy perfekcyjnego porządku. Uniknąć chaosu pozwolą nam zabudowane szafki, a w szafkach pojemniki w ograniczonej ilości – korzystamy tylko z tego, co niezbędne. Meble z gładkimi frontami, otwierane dotykowo lub za pomocą frezowanego uchwytu będą doskonałym wyborem. Zabudowana może zostać także lodówka i zmywarka. Dzięki temu w naszej kuchni zapanuje nierozpraszająca harmonia. Zamiast zlewu wpuszczanego w blat wybierz ten podwieszany.

Podsumowując, w tym stylu odnajdą się tylko osoby lubiące minimalizm i porządek, nie ma tutaj miejsca na przypadkowe przedmioty i wystawki z bibelotami. Poniżej inspiracje w duchu japandi, które mogą Cię zainspirować.

 

fot. pinterest